Fotokniha

úterý 3. května 2016

Víte, že tady na blogu moc produktových recenzí nenajdete, ale tahle mě vyloženě zajímala - nejen jako uživatele, ale hlavně jako fotografku. Lidé se mě totiž často ptají na doporučení fotoknih a tisku. S fotoknihami jsem neměla dobré zkušenosti, nechala jsem v minulých letech udělat asi tři od různých firem, ale pokaždé to nebylo ono. Nebo spíš to byl průšvih. Jak vazba, tak především kvalita tisku a papíru. Prostě to za to nestálo. V podstatě časopisový papír s vadami. 

Saal Digital nabízí bloggerům a fotografům možnost recenze a já to ráda zkusila. Rozhodla jsem se, že použiji vlastní fotky (tím myslím naše rodinné). Důvodem je fakt, že je znám v mnoha podobách. Viděla jsem je vytištěné několikrát, opět od různých firem, na různém papíře, zkrátka, mám srovnání. Předem upozorňuji, že preferuji lesklý papír. Někdo prosazuje mat, ale já rozhodně lesk pro ostrost a krásné barvy. 

Tisk vyšel parádně. Fotky jsou jednoduše takové, jaké je vidím já a jaké je chci mít. Jsou opravdu krásně ostré, barvy dokonalé (na těch si dávám obzvlášť záležet). Foto papír má krásnou gramáž, desky jsou pěkné a vazba také. Co se týče formátu, vybrala jsem rozměr 28x19cm na šířku (A4). Chtěla jsem prostě větší formát, protože na tom lze kvalitu posoudit lépe. Vazba je tvrdá, layout jsem si nevybírala. Program pro tvorbu knihy a nahrávání fotek funguje skvěle. Nicméně, já jsem asi spěchala a úplně jsem nepobrala zmenšování fotky, takže na pár fotkách je uprostřed přesah z jedné fotky na druhé. To je ale má diletantská chyba (osobní problém a nedostatek trpělivosti, když pracuji na něčem vlastním:)). Jen to radši zmíním, abyste si kdyžtak dali větší pozor. 

Abych to shrnula, foto knihu Saal Digital ráda doporučím a zvážím i tisk fotek. Nevyplatí se šetřit. Na cenu fotoknih ze Slevomatu se tady nedostanete, ale dát půlku za něco jiného, na co se nedá koukat, je obrovská škoda. 

Posuďte sami... Pro představu, fotky vyšly ze zrcadlovky Nikon (D5100 a D750) s objektivem Nikkor 85mm.
10 komentářů

Děkuji za komentář!